Máte veľa obľúbených blogov, stránok alebo sledujete na sociálnych sieťach zaujímavú skupinu, či stránku, no nie je vo vašich silách neustále dookola sledovať, či na nich pribudli nové informácie? Riešenie pre vás už existuje dávno. Volá sa RSS. Je to najjednoduchší spôsob získavania tých najnovších informácií zo stránok.

RSS JE SPÔSOB ODBERU INFORMÁCIÍ.

RSS poskytuje obsah celého článku, prípadne jeho časť, odkaz na pôvodný článok a tiež odkazy na multimédia (MP3, video a pod.). Tieto informácie sú posielané ako XML súbor nazývaný RSS zdroj, webový zdroj, RSS stream, RSS feed alebo RSS kanál. RSS zdroje nájdete takmer všade. Na blogoch, spravodajských stránkách, stránkách bánk a rôznych webových aplikácii. Taktiež veľa, najmä odborných stránok ponúka odoberanie komentárov k článkom prostredníctvom RSS alebo takto môžte sledovať vaše obľúbené diskusné fórá. Využití je mnoho.

AKO POUŽÍVAŤ RSS

Aplikácia na čítanie RSS zdrojov sa volá RSS čítačka. Je to webový nástroj, samostatný program alebo často súčasť bežne používaných programov. Pridaním RSS zdroja do programu sa stávate odberateľom a pri každom novom výskyte informácie na stránkach ktoré sledujete budete informovaný notifikáciou alebo iným spôsobom a môžete si byť istý, že Vám žiadna informácia neunikne.

RSS ČÍTAČKY

Záleží iba na chuti používateľa. Odoberať RSS sa dá cez prehliadač Firefox, Opera cez rôznych emailových klientov ako napríklad Thunderbird. Ja som si najviac obľúbil webovú aplikáciu Google Reader, vďaka ktorej máte všetky svoje zdroje vždy po ruke, dajú sa jednoducho triediť a za najväčiu výhodu považujem ich prepojenie s mobilnými aplikáciami pre Android, iPhone a Windows Mobile.

AKO ZAČAŤ? JEDNODUCHO.

Stačí otvoriť stránkuhttp://www.google.com/reader , prihlásiť sa pomocou svojho Google alebo Gmail účtu, kliknúť na tlačítko “Prihlásiť odber” a zadať adresu Vašej obľúbenej stránku, napríklad www.originals.sk. Od tohto momentu už odoberáte naše články.
Ak vlastníte iPhone, iPad alebo zariadenie s operačným systémom Android, stačí vôjsť do obchodu s aplikáciami a vyhľadať si Google Reader aplikáciu a budete môcť sledovať najnovšie články aj cez mobilný telefón.
Ak chcete mať neprečítané články na očiach, môžete si do vášho prehliadača nainštalovať rozšírenie (plugin) cez tieto odkazy:

VLASTNÍTE STRÁNKU A NEMÁTE TAM ODKAZ NA RSS?

Väčšina redakčných systémov ako WordPress, Joomla, Drupal ponúkaju RSS už v jadre a dajú sa zapnúť alebo zverejniť veľmi jednoducho. Ak máte internetovú stránku naprogramovanú na mieru a pravidelne na stránke pridávate obsah vo forme aktualí, stačí osloviť dodavateľskú firmu, ktorá by túto službu mala pomerne jednoducho zaviesť aj do vašej stránky.

Veríme, že si používanie RSS osvojíte a s Vašimi skúsenosťami alebo otázkami sa môžete s nami podeliť v diskusii pod článkom.